Suoraan sisältöön

Indiana Jones ja Viimeisen ristiretken tekijät

Näyttelijät

Ihmisten nimet linkittyvät IMDB:hen, roolien Indiana Jones Wikiin.

NäyttelijäRooli
Harrison FordIndiana Jones
Sean ConneryProfessori Henry Jones
Denholm ElliottMarcus Brody
Alison DoodyTri. Elsa Schneider
John Rhys-DaviesSallah
Julian GloverWalter Donovan
River PhoenixNuori Indy
Michael ByrneKenraali Ernst Vogel
Kevork MalikyanKazim
Robert EddisonGraal-ritari
Richard YoungGarth
Alexei SayleSulttaani
Alex Hyde-WhiteNuori Henry Jones
Paul MaxwellPanamahattu
Isla BlairRouva Donovan
Vernon DobtcheffPalvelija
J.J. HardyHerman
Bradley GreggRoscoe
Jeff O'HacoPuoliverinen
Vince Deadrick Sr.Kovanaama
Marc MilesSheriffi
Ted GrossmanApulaissheriffi
Tim HiserNuori Panamahattu
Larry SandersHavelock
Will MilesEnsimmäinen partiolainen
David MurrayToinen partiolainen
Frederick JaegerEnsimmäisen maailmansodan lentäjä-ässä
Jerry HarteProfessori Stanton
Billy J. MitchellTri. Mulbray
Martin GordonMies natsiparaatissa
Paul HumpoletzSaksalainen upseeri natsiparaatissa
Tom BranchHataylainen sotilas temppelissä
Graeme CrowtherZeppeliinin miehistön jäsen
Luke HansonJohtava SS-upseeri linnassa
Chris JenkinsonUpseeri linnassa
Nicola ScottNaisupseeri linnassa
Louis SheldonNuori upseeri linnassa
Stefan KaliphaHataylainen vaunuampuja
Peter PaceyHataylainen vaunuajaja
Pat RoachGestapo
Suzanne RoquetteLeni Riefenstahl
Eugene LipinskiG-mies
George MalpasMies zeppeliinissä
Julie EcclesIrene
Nina ArmstrongKukkamyyjä
Nick GillardPeriskooppisotilas
Ronald LaceyHeinrich Himmler
Derek LyonsSaksalainen sotilas
Lee RichardsIlmalaivan matkustaja
Michael SheardAdolf Hitler
Tip TippingVaunumiehistön jäsen

Tiimi

Tittelit englanniksi tärkeimpien roolien jälkeen.

NimiTehtävä
Ohjaus
Steven Spielberg
Kirjoitus
Jeffrey BoamKäsikirjoitus
George LucasTarina
Menno Meyjes
George LucasHahmot
Philip Kaufman
Tuottajat
George LucasVastaava tuottaja
Frank Marshall
Arthur F. RepolaApulaistuottaja
Robert WattsTuottaja
Musiikki
John Williams
Kuvaus
Douglas Slocombe
Leikkaus
Michael Kahn
George Lucas
Casting by
Maggie Cartier
Mike Fenton
Valorie Massalas
Judy Taylor
Production Design by
Elliot Scott
Art Direction by
Stephen Scott
Set Decoration by
Peter Howitt
Costume Design by
Joanna Johnston
Anthony Powell
Makeup Department
Nick Dudmanchief makeup artist: prosthetics
Katalin Elekassistant make-up artist: USA
Zoltan Elekmakeup artist: USA
Hilary Haineskey hairdresser: second unit
Ilona Hermanmakeup artist: Mr. Connery
Pauline Heyschief make-up artist
Colin Jamisonchief hairdresser
Janet Jamisonhairdresser
Eddie Knightchief make-up artist: Spain
Peter Robb-Kingmakeup supervisor
Jane Roylechief make-up artist
Robert L. Stevensonhair stylist: USA
Paquita Trenchassistant makeup artist: Spain
Production Management
Joan Bradshawproduction manager: USA
Ian Bryce
Roy Buttonproduction manager: UK
Patricia Carrproduction supervisor: UK
Diego Gómez Sempereunit manager: Spain
Denise O’Dellproduction manager: Spain
Second Unit Director or Assistant Director
Yousaf Bokharisecond assistant director: Spain
Javier Chinchilla
Lee Clearysecond assistant director: UK
Gianni Cozzofirst assistant director: Italy
José Luis Escolarfirst assistant director: Spain
Carlos Gil
Nick Heckstall-Smithsecond assistant director: second unit
Patrick Kinneysecond assistant director: UK
Dennis Maguirefirst assistant director: USA
Frank Marshallsecond unit director
Michael D. Moore
Artist W. Robinsonsecond assistant director: USA
Adam Somnerthird assistant director: second unit
Gareth Tandyfirst assistant director: second unit
David Tomblinfirst assistant director: UK
John Withersthird assistant director
Pedro Lazaga
Art Department
Richard Bergerart director: USA
Brian Bishopscenic artist
Alan Boothconstruction manager
Denis Brownstand-by plasterer
Mike Carrilloassistant props: USA
Ronnie Chambersco-lead man: USA
Paul Cheesmanstand-by propman
Joe Dipplesupervising stand-by propman
Tony Driverstand-by stagehand: second unit
Bob Eamesstand-by carpenter: second unit
Fred Evanssupervising sculptor
Benjamín Fernándezart director: Spain
Jerry Fitzpatrickconstruction coordinator: USA
Louis S. Flemingproperty master: USA
Bill Gaylead man: USA
Don Glasshoffgreensman: USA
Bernie Hearnchargehand dressing propman
Steve Hedingersupervising decor & lettering artist
Frank Henryhod carpenter
Fred Holesupervising art director
John Hurleystand-by painter: second unit
Tommy Ibbetsonprop storeman
Charles Ixerchargehand dressing propman
David Jonasproduction illustrator
Alan S. Kayeset designer: USA
David Lusbyproduction buyer
Peter Mannstand-by carpenter
Julián Mateosset decorator: Spain
Edward J. McDonaldset decorator: USA
Michael Meliastand-by plasterer: second unit
Joe Mendozaset dresser: USA
Jim Morahansenior draughtsman
Fred Myattassistant construction manager
Peter Russelldraughtsman
Guido Salsilliart director: Italy
Mike Sotheranhod painter
John Tregearsupervising stagehand
Ed Verreauxproduction illustrator
Terry Weaverstand-by painter
Peter Wellsstand-by stagehand
Reg Wheelerchargehand dressing propman
Barry Wilkinsonproperty master
Simon Wilkinsonchargehand stand-by propman: second unit
Peter Williamsstand-by propman: second unit
Sydney Wilsonconstruction buyer
Tony Markscarpenter
Julián Martínpainter
Bradley Torbettstand-by propman
Tadeo Villalba hijoassistant property master
Mark Warrenprops
Sound Department
C.J. Appelsupervising adr editor
Sandina Bailo-Lapesound effects editor
Jil-Sheree Berginadr assistant
David Brillsound maintenance
Willie D. Burtonsound mixer: USA
Ben Burttre-recording mixer
Ben Burttsound designer
Gloria D’Alessandrodialogue editor
Tony Dawesound mixer
Teresa Ecktonsound effects editor
Ken Fischer
Robert W. Harriscable man: USA
Richard Hymnssupervising sound editor
Marvin E. Lewisboom operator: U.S.
Robert Martyassistant sound editor
Marnie Moorefoley artist
Shawn Murphyre-recording mixer
Larry Oatfieldassistant sound editor
E. Jeane Putnam
Charleen Richardsadr mixer: USA
John Samworthboom operator
Michael Silversdialogue editor
David Slusserfoley recordist
Karen Spangenbergdialogue editor
David E. Stonesound effects editor
Lionel Struttadr mixer: UK
Gary Summerssound re-recording mixer
Ewa Sztompkeassistant sound editor
Dennie Thorpefoley artist
Kris Handwerk Wiskesassistant sound editor
Gwendolyn Yates Whittle
Michael Meiercable person
Greg Smithsound effects recordist
Special Effects by
Jonathan Angellspecial effects technician
Alan Barnardsenior special effects technician
Robert Bromley
John Brown
Trevor Butterfieldspecial effects technician
George Chamberlain
Michael Dawson
Michael Dunleavysenior special effects technician
Peter Fernspecial effects technician
George Gibbsmechanical effects supervisor
Terry Glasssenior special effects technician
Darrell Guyonspecial effects technician
David Hunter
Dave Knowlessenior special effects technician
Paul Knowles
Michael Lantierispecial effects supervisor: USA
Brian Lincespecial effects technician
Stephen Lloyd
Stuart Lorrainespecial effects electronic engineer
Kenneth Morrissenior special effects technician
Brian Morrison
Roger Nichols
Peter Pickering
Alan Poolespecial effects technician
Anton Prickett
Terry Schubertsecond unit special effects supervisor
Peter Skehanspecial effects technician
Dave Skinnerchargehand rigger: special effects
Sid Skinner
Neil Swansenior special effects technician
David H. Watkinsspecial effects floor supervisor: second unit
David Watsonsenior special effects technician
Peter Whitespecial effects technician
Paul Whybrowsenior special effects technician
Bob Wiesingerspecialist senior wire technician
Andrew Williamsspecial effects technician
Joss Williamsassistant special effects supervisor
Tim Willisspecial effects technician
John Carl Buechlerspecial animatronic effects
Dave Chagourispecial effects
Paul Clancyspecial effects trainee
Terence J. Coxspecial effects technician
Garth Innssenior special effects technician
Martin L. Mercerspecial effects trainee
Wayne Tothspecial effects
Andy Williamsspecial effects technician
Visual Effects by
Jon Alexanderoptical camera operator: ILM
Steven E. Andersonmakeup & clothing effects: ILM
Charles Baileymodel maker: ILM
Bill Barrstage technician: ILM
Steve Beckvisual effects art director: ILM
Tom Bertinorotoscoper: ILM
Don Biespuppet engineer: ILM
Patricia Blauvisual effects producer: ILM
Barbara Brennanrotoscoper: ILM
Jo Carsoncamera assistant: ILM
Wade Childressmatte photography: ILM
Blair Clarkmodel maker: ILM
Donald Clarkoptical camera operator: ILM
Charlie Clavadetscheranimation camera operator: ILM
Michael Cooperoptical lineup: ILM
Peter Daultoncamera operator: ILM
Les Dittertdigital compositor: ILM
Dick Dovastage technician: ILM
Stephan Dupuismakeup effects supervisor: ILM
Selwyn Eddycamera assistant: ILM
John Ellisoptical photography supervisor
Bob Fernleyoptical processing: ILM
Robert Finley Jr.stage technician: ILM
Joe Fulmer
Michael Fulmermodel shop supervisor: ILM
Steve Gawleymodel maker: ILM
Tim Geidemanoptical processing: ILM
Ray Gilberticamera assistant: ILM
Michael Gleasonvisual effects editor: ILM
Chris R. Greenanimator: ILM
Joanne Hafnerrotoscoper: ILM
James Hagedornoptical camera operator: ILM
David Hankscamera assistant: ILM
David Heronstage technician: ILM
Rebecca Heskesrotoscoper: ILM
Edward Hirshstage manager: ILM
Sandy Houstonrotoscoper: ILM
Peg Hunteroptical lineup: ILM
Paul Hustonmatte model artist: ILM
Brad Jerrellstage manager: ILM
Mike Jobepuppet engineer: ILM
David Karpmanoptical lineup: ILM
Sandra Ford Karpmandigital compositor: ILM
Ira Keelermodel maker: ILM
Paul Kraus
Brad Kuehnoptical lineup: ILM
Kelly Lepkowskypuppet engineer: ILM
Victoria Lewismakeup & clothing effects: ILM
James Limoptical camera operator: ILM
Ross Lorentestage technician: ILM
Kim Markscamera operator: ILM
Michael J. McAlistervisual effects supervisor
Richard Millermodel maker: ILM
Terry Molatorerotoscoper: ILM
Jack Mongovan
Ellen Mueller
Lori J. Nelsonoptical lineup: ILM
Ease Owyeungmakeup & clothing effects: ILM
Terrence Peckassistant effects editor: ILM
Anne Pollandmakeup & clothing effects: ILM
Penny Rungeproduction assistant: ILM
Kenneth Smithoptical camera operator: ILM
Kim Smithmakeup & clothing effects: ILM
Thomas J. Smithoptical camera operator: ILM
Douglas Smythedigital compositor: ILM
Mark Sullivanmatte painting supervisor: ILM
Pat Sweeneycamera operator: ILM
Eric Swensonanimation camera operator: ILM
Wes Takahashianimation supervisor: ILM
Melissa Taylorproduction coordinator: ILM
Marc Thorpepuppet engineer: ILM
Pat Turnercamera operator: ILM
Sean Turneranimator: ILM
Yusei Uesugimatte artist: ILM
I.J. Van Perrestage technician: ILM
Bruce Vecchittooptical lineup: ILM
Lauren Vogtmakeup & clothing effects: ILM
Bruce Waltersanimation camera operator: ILM
Harry Waltonmatte photography: ILM
Chuck Wileymodel maker: ILM
Lauren Wohlmakeup & clothing effects: ILM
Kris Brownvisual effects engineer: ILM
Jay Riddledigital artist
Thomas Rosseteroptical lineup
Stunts
Vic Armstrongstunt coordinator
Luis Miguel Arranzstunts
Dickey Beer
Pat Brymer
Ignacio Carreño
Jorge Casares
Roydon Clark
Stuart Clark
Simon Crane
Gabe Cronnelly
Graeme Crowther
Ricardo Cruz
Nrinder Dhudwar
Jim Dowdall
Nick Gillard
Martin Grace
John Hateley
Freddie Hice
Billy Horrigan
Robert Jauregui
Jeff Jensen
Steve Kelso
Hubie Kerns Jr.
Steven Lambert
Paul M. Lane
Shawn Lane
Wendy Leech
Mike H. McGaughy
Bronco McLoughlin
Wayne Michaels
Miguel Pedregosa
Eddie Powell
Terry Richards
José María Serrano
Tony Smart
Rocky Taylor
Tip Tipping
Chuck Waters
Malcolm Weaver
Vic Armstrongstunt double: Mr. Ford/Indiana Jones double #1
Rocky Capellastunt rigger
Gabe Cronnellystunt double: Mr. Connery
Martin Gracestunt double: Indiana Jones #2
Mike Martinezstunts
Lee Sheward
Camera and Electrical Department
Simon Aldertonstand-by rigger: second unit
Matthew Allworkcamera assistant: aerial unit
Peter Allworkdirector of photography: aerial unit
Paul Beesonadditional photography
Keith Blakefocus puller: second unit
Richard Brierleyclapper loader: second unit
Derek V. Brownecamera operator: second unit
Clyde E. Bryanpanaglide assistant: USA
Wally Byattcamera operator: second unit
Murray Closestills photographer
John Flemmingdolly grip
Norman Goddencamera maintenance: second unit
Graham Hallsecond assistant cameraman
Patricia Harrisonsecond assistant photographer: USA
Donald L. Hartleydolly grip: USA
Peter Hodgsonvideo assist technician: second unit
Simon Humeassistant cameraman
Gary Hutchingsgrip: second unit
Gene Kearneykey grip: USA
Ian Kellyvideo assist technician
Martin Kenzieassistant cameraman
Pat Kirkwoodgaffer: USA
Steve Kitchengaffer: second unit
Norman G. Langleycamera operator: USA
Tom Lowenstand-by rigger
Clive Mackeysecond assistant cameraman
Colin Manningdolly grip
Rexford L. Metzdirector of photography: second unit, USA
Paul Mitchellhead of department rigger
Louis Niemeyerfirst assistant photographer: USA
Mike Robertscamera operator
Derek Russellgrip: second unit
Ted Schwimerbest boy/electrician: USA
Nigel Sealeclapper loader: second unit
Raymond Stellapanaglide operator: USA
Robert M. Stevensadditional photography: USA
Bruce W. Talamonstill photographer: USA
Keith Thomasfocus puller: second unit
David Worleycamera operator
Andrea Chiozzottoelectrician: Venice
Brock Denisgaffer: UK, Spain and Venice
Kevin Frasercrane grip
Ray Gilbertiassistant camera
Ian Murrayrigger
Nigel Sealfocus puller
Michael T. Traversgrip
Casting Department
Sally Jacksonextras casting: USA
Costume and Wardrobe Department
Ron Beckwardrobe supervisor
Andrés Fernándezwardrobe: Spain
Eddie Markscostume supervisor: USA
Anthony J. Scaranocostumer: USA
Janet Tebrookewardrobe mistress
Colin Wilson Sr.wardrobe master
Steve Hubbardwardrobe assistant
Editorial Department
Patrick Craneassistant editor
Andrew MacRitchie
Nick Moore
Jim Schurmanncolor timer
Carin-Anne Strohmaierassistant editor
Colin Wilson
Music Department
Meyer Rubinmusic contractor
Herbert W. Spencerorchestrations
Dan Wallinmusic scoring mixer
Kenneth Wannbergmusic editor
Alexander Courageorchestrator
Patrick Hollenbeck
John Neufeld
John Rotondiscoring engineer: Y4
Transportation Department
Dave Bickersvehicle maintenance
Steve Collinstransportation coordinator: USA
Russell McEntyretransportation captain: USA
Mark Whitedriver
Mark Whitedriver: special equipment
Other crew
Todd J. Adelmanfirst aid: USA
Simon Athertonarmorer
Jane Bayassistant: Mr. Lucas, USA
Alfredo Belinchónlocation manager: Spain
Tony Bianchiaircraft coordinator: aerial unit
Tony Bianchichief pilot: aerial unit
Jacques Bourretpilot: aerial unit
Nikki Clappscript supervisor
Marilyn Clarkescript supervisor: second unit
Kenneth Craigieengineer: aerial unit
Michael Cranelaboratory consultant
Juan Cruzchief wrangler
Michael Cullinganimal consultant
Susan d’Arcyunit publicist
Allen Daviesassistant accountant
Jack Dearlovestand-in: Mr. Ford
Raúl de la Morenaunit doctor: Spain
Roy Eversonstand-in: Mr. Connery
Deborah Fineresearch
Deborah Fletcherassistant: Mr. Spielberg
Helmut Fodschuklocation manager: Germany
Fred Gabriellicaterer: Gala Catering Inc.
Antonio Garcíaproduction accountant: Spain
Tim Gonzalescraft service: USA
Christopher Hamiltonlocation manager: Italy
Barbara Harleyassistant: Mr. Marshall
Lil Heymansecretary to Mr. Spielberg
Fran Hornefftrainer
Kathleen Kennedyproduction executive: USA
L. James Langloisproduction assistant: USA
Deborah Leakeyaccounts assistant
Barbara Margerrisonassistant: Mr. Watts
George Marshallfinancial controller
Margarita McDermottproduction coordinator: Spain
Bronco McLoughlincamel/horsemaster
David J. McMillansnake wrangler: USA
Boone Narranimal trainer: USA
Mounir Nassarcontact: International Traders, Jordan
Stephen Northhelicopter engineer: aerial unit
Trilby Nortonproduction coordinator: Spain
Mary T. Radfordassistant: Mr. Marshall, USA
Corky Randallwrangler: USA
Carol Reganproduction coordinator
Anne S. Reillyunit publicist: USA
Paul ’Sled’ Reynoldsanimal trainer: USA
Susan Spencer Robbinsassistant production coordinator: USA
Bruce Rushlocation manager: USA
Dick Rusthorse wrangler: USA
Lata Ryanproduction coordinator: USA
Mario Sciortinoperiod cars: Unique Movie Cars, USA
Enzo Sistiaccountant: Italy
Robin Skeltonassistant: Mr. Repola, USA
Cheryl A. Stoneproduction accountant: USA
Michele Tandyproduction accountant
Donald Tavinerengineer: aerial unit
Donald Tavinerpilot: aerial unit
Li Chin Tyeunit nurse
Maggie Tylerproduction coordinator
Andre van Commeneephysiotherapist
Gene Walkerhorse wrangler: USA
Bill Wernerlocation security: USA
Rebecca Westpublicity assistant
Jonathon Whaleypilot: aerial unit
Betty Williamsassistant production accountant
Marc Wolffhelicopter pilot: aerial unit
Mark Albelaproduction runner
Judy Brittenspecial effects secretary
Jack Gallagherset production assistant
Jeffrey A. Humphreysstudio utility
Andrew Jackdialect coach
Richard Murkenassistant production coordinator
Robert ’Bobby Z’ Zajonchelicopter pilot
Thanks
Martin Cohenthe producers wish to thank
Russ Fischerthe producers wish to thank: Cumbres & Toltec Scenic Railroad
Brad Goodmanthe producers wish to thank
Paul Guraedythe producers wish to thank: Arches National Park
King Husseinthe producers wish to thank: Jordan
Queen Noor
Bonne Radfordthe producers wish to thank