Suoraan sisältöön

Indiana Jones ja Kristallikallon valtakunnan tekijät

Näyttelijät

Ihmisten nimet linkittyvät IMDB:hen, roolien Indiana Jones Wikiin.

NäyttelijäRooli
Harrison FordIndiana Jones
Cate BlanchettIrina Spalko
Karen AllenMarion Ravenwood
Shia LaBeoufMutt Williams
Ray WinstoneGeorge 'Mac' McHale
John HurtProfessori Harold Oxley
Jim BroadbentDekaani Charles Stanforth
Igor JijikineEversti Antonin Dovchenko
Dimitri DiatchenkoEnsimmäinen pukuvenäläinen
Ilia VolokToinen pukuvenäläinen
Emmanuel TodorovLincoln
Pasha D. LychnikoffRoosevelt
Andrew DivoffGrant
Venya ManzyukJefferson
Alan DaleKenraali Robert Ross
Joel StofferTaylor
Neil FlynnPaul Smith
V.J. FosterPappi
Chet HanksOpiskelija kirjastossa
Brian KnutsonUrheilijanuorukainen
Dean GrimesUrheilijanuorukainen
Sasha SpielbergUrheilijan tyttöystävä
Nicole LutherKuppilan tarjoilija
Sophia StewartKuppilan teini
Chris ToddKuppilan kovis
Dennis NusbaumKuppilan kovis
T. Ryan MooneyTeinipoika
Audi ResendezTeinityttö
Helena BarrettTeinityttö
Carlos LinaresNopeasti puhuva vanki
Gustavo HernandezHuutava vanki
Maria Luisa MinelliMaría
Nito LariozaHautausmaaintiaani
Ernie Reyes Jr.Hautausmaaintiaani
Jon ValeraLuolaintiaani
Kevin CollinsSotilaspoliisi vahtikopissa
Robert BakerJimmy Wycroft
Andre AlexsenEnsimmäinen venäläinen sotilas / aseet
Fileena BahrisYliopisto-opiskelija
Jon BraverFranklin
Amanda BrombergHäävieras
Noelle BrunoRasvistyttö
Tim CamarilloPerulainen kyläläinen
Marly CoronelKyläläinen
Martin D. DewVenäläinen tiedemies
Ted GrossmanPerulainen kantaja
Jerzy JacynaVenäläinen SA-kuvaaja
Joe JagaticVenäläinen sotilas
Gleb KaminerVenäläinen sotilas
Brendon John KellyYliopisto-opiskelija
Adam KirleyTeini-ikäinen autonkuljettaja
David LaVeraToba-mayasoturi
Jonathan LommaJunamatkustaja
Janet LopezKynttilänmyyjä / Perulainen kyläläinen
Michael MaddiganRasvis
Chuck MaldonadoHautausmaaintiaani
Sean MarrinanLeipomokuski
Steven A. MillerYliopisto-opiskelija
Adam PrakopOpiskelija kirjastossa
Sam RoccoYliopisto-opiskelija
Ilya RockwellVenäläinen sotilas
Jason RoehmVenäläinen sotilas
Errol SackVihamielinen sotilas
Philip J. SilveraUgha-soturi
Andrew SimmsNuori Indiana Jones
Bogdan SzumilasVenäläinen tiedemies
Bryan ThompsonKuppilan kovis
Paul ThorntonYliopiston professori
Conor TimmisOpiskelija jalkakäytävällä
John H. TobinSierra Madren cowboy
Maria ZambranaKauppias
Dianne ZarembaYliopisto-opiskelija
Ilya Jonathan ZaydenbergViides venäläinen sotilas

Tiimi

Tittelit englanniksi tärkeimpien roolien jälkeen.

NimiTehtävä
Ohjaus
Steven Spielberg
Kirjoitus
David KoeppKäsikirjoitus
George LucasTarina
Jeff Nathanson
George LucasHahmot
Philip Kaufman
Tuottajat
Kathleen KennedyVastaava tuottaja
George Lucas
Kristie MacoskoApulaistuottaja
Frank MarshallTuottaja
Denis L. Stewart
Flávio R. TambelliniTuottaja: ilmayksikkö, Brasilia
Musiikki
John Williams
Kuvaus
Janusz Kaminski
Leikkaus
Michael Kahn
Casting by
Debra Zane
Production Design by
Guy Hendrix Dyas
Art Direction by
Luke Freeborn
Lawrence A. Hubbs
Lauren E. Polizzi
Troy Sizemore
Mario Ventenilla
Set Decoration by
Larry Dias
Costume Design by
Mary Zophres
Makeup Department
Trish Almeidakey hair stylist
Lazaro Arencibiasecond key hair stylist: Connecticut
Karen Asano-Myershair stylist: Mr. Ford
Felicity Bowringmakeup department head
Rose Chattertonkey hair stylist: Connecticut
Jane Choimakeup artist: Connecticut
Bill Corsomakeup artist: Mr.Ford
Roxy D’Alonzospecial makeup effects artist
Ken Diazmakeup artist
Robert Famasecond key hair stylist: Connecticut
Nathalie Frattimakeup artist: second unit
Maggie Fungkey makeup artist
Bryan D. Fureradditional makeup artist: Hawaii
Hitomi Golbahair stylist: second unit
Gudrun Haltsecond key hair stylist: Connecticut
Kevin Haneymakeup artist (makeup artist)
Maya Hardingemakeup artist: Connecticut
Rob Hindersteinspecial makeup effects artist
Tania Kahaleadditional makeup artist: Hawaii
Laurel Kellyhair stylist
Miia Kovero
Bob Kretschmerwig maker
Heidi Kulowmakeup artist: Connecticut
Tammy Kusianhair stylist: second unit
Toby Lammspecial makeup effects artist
Barbara Lorenzhair stylist: Ms. Blanchett
Cathrine A. Marcottehair stylist
Suzy Mazzarese-Allisonsecond key hair stylist: Connecticut
Patricia Regankey makeup artist: Connecticut
Debra Regoadditional hair stylist: Hawaii
Wendy Robinmakeup artist: Hawaii
Morag Rossmakeup artist: Ms. Blanchett
Laine Rykesadditional hair stylist: Hawaii
Nadege Schoenfeldmakeup artist: second unit
Carol Schwartzmakeup artist
Kelvin R. Trahanhair department head
Carla Whitesecond key makeup artist: Connecticut
Jennifer Aspinallspecial makeup effects artist
J.D. Bowersprosthetics lab technician: W.M. Creations Inc.
J.D. Bowersprosthetics sculptor: W.M. Creations Inc.
Belinda Bryantspecial makeup effects artist
Chris Burgoyne
Barbara Cantuassistant hair stylist
Carlton Colemanprosthetic sculptor: W.M. Creations
Ken Culvermold maker
Sasha Cumminshair stylist
John Jack Curtin
Rocky Faulknerspecial makeup effects artist
Kelcey Fry
Jake Garber
Thom Gonzaleshair stylist
Connie Graysoncontact lens technician
Toni Gspecial makeup effects artist
Vanessa Jaramillomakeup artist
Matthew Jorgensenmakeup lab: sculptor WM Creations
Jamie Kelmanspecial makeup effects artist
Michael Keymakeup artist
Barry R. Koperspecial makeup effects artist
Mark Landon
Blair Leonardadditional makeup artist
Craig Lindbergadditional makeup: CT
Brad Lookspecial makeup effects artist
Heather Mages
Ryan McDowellsilicone prosthetic supervisor
Myke Michaelsspecial makeup effects artist
Gilbert A. Mosko
Matthew W. Mungleprosthetic supplier
Ned Neidhardtspecial makeup effects artist
Ken Niederbaumer
Koji Ohmuraprosthetic sculptor: W.M. Creations
Rhonda O’Nealhair stylist
Lygia Ortamakeup artist
Michele Paynehair stylist
Brian Penikasspecial makeup effects artist
Joe Podnarmakeup artist
Alex Proctor
Richard Redlefsenspecial makeup effects artist
John Rosengrantspecial makeup effects supervisor: Stan Winston Studio
Nikoletta Skarlatosmakeup artist
Tomasina Smith
Rick Strattontattoo artist
Turner Walkerspecial makeup effects lab technician: W.M. Creations Inc.
Amanda Williamsspecialty wig maker
Debbie Zollermakeup artist
Production Management
Richard Barattaunit production manager: Connecticut
Martin Cohenpost-production executive
Renee Confairproduction supervisor: Hawaii
Mike Fantasiaproduction supervisor: aerial unit
Angelo Gastalunit production manager: aerial unit, Brazil
Noelle Greenproduction supervisor
Margaret Hilliardunit production manager: Hawaii
Stephanie Itopost-production supervisor
Paul Moenunit production manager
Denis L. Stewart
Ellen Wolffproduction supervisor: second unit
Second Unit Director or Assistant Director
Dan Bradleysecond unit director
Ian Calipsecond second assistant director: Connecticut
Chris Corradosecond assistant director
Nicholsecond second assistant director: second unit
Matthew Gordonadditional second assistant director
Pablo Helmanunit director: aerial unit
Eric Richard Laskosecond second assistant director
David Mendozasecond second assistant director: second unit Los Angeles
Malu Mirandasecond assistant director: aerial unit
Lisa M. Rowesecond assistant director: second unit
Michael Salvenfirst assistant director: aerial unit
Lisa C. Satrianofirst assistant director: second unit
Adam Somnerfirst assistant director
Ian Stonesecond assistant director
Pete Watermansecond second assistant director: second unit
Art Department
Damon Allisonpropshop foreperson
Bob Alvarezlaborer: Hawaii
Peter Alvarezconstruction foreperson: Hawaii
Lawrence Amanuellead greensperson: Connecticut
Richard Andradeset dresser
Fred Arbegastchief sculptor
Dominique Arcadioart researcher
Chris Bakerstoryboard artist
Scott Bobbittleadman
Tony Bohorquezmodel maker
Chris Bowersprevisualisation artist
Amanda Brombergresearcher: property department
John Bugarcicpainter foreman
Greg John Callasconstruction coordinator
Lawrence Cardenasstandby painter: second unit
Robert Clarksculptor
Andrew Coyneprops: Hawaii
Rodolfo Damaggioillustrator
Val I. Deikovsculptor gang boss
Colin Dennispropmaker
Chris DeTittaleadman: Connecticut
Ralph Diazon-set greensman
Patricio M. Farrellassistant art director
Gustavo R. Ferreyradigital set designer
Gustavo R. Ferreyraprop shop
Jeff Frostmodel maker
Paul Gailyset dresser: Connecticut
Sara Gardner-Gailbuyer
Peter Gelfmanproperty master: Connecticut
Scott Getzingerassistant property master
Hector M. Gonzalezon-set dresser
Collin Grantillustrator
Daniel D. Gregoireprevisualization supervisor
Doug Harlockerproperty master
Paul Harmansign painter
Terry Haskellproperty master: second unit
Seth Haysprops
George Hessswing gang
Grey Hillsculptor
Michael Hirdconstruction medic
Mark Hitchlerset designer
Jeff Houselead modeler
Edward Jonesgreensperson: Hawaii
Christopher Kennedyset dresser: New Mexico
Chris Kitisakkulart researcher
Lisa M. Kittredgeconstruction auditor
George Kouzoujianshop craft foreperson: Connecticut
Chris Larsenset dresser
Tony Leonardistandby painter
Letia Lewisprevisualisation artist
Kevin Looset designer
David Lowerystoryboard artist
Josh Lusbyset designer
Brian Magnerprevisualisation artist
Jason Mahakianlead model maker
Mark W. Mansbridgesupervisory art director
Ian McArthurconstruction welder: Hawaii
Merdyce McClaranset dresser
Frank J. McClureprops: Hawaii
Ryan A. McCoyprevisualisation artist
Alexandre Ménard
Steven M. Millergreens foreperson: New Mexico
Christopher Morentegreensman: Hawaii
Rob Muiaconstruction shop manager
Carol Ann Napierset dresser: New Mexico
Ed Natividadconceptual designer
Ed Natividadillustrator
Nick Navarroassistant art director
Mike Needhamgreensperson: Hawaii
Mark Nicholaskey carpenter: Connecticut
Scott Pattoncharacter designer
Tom Pennyset dresser: Hawaii
Susan Perlmanart department coordinator: Connecticut
Melani Petrushkinset decorating assistant
Sara Philpottbuyer
Neil David Pontecorvogreensperson: Hawaii
Eric Ramirezset dresser
Charlotte Raybournart department coordinator
Clint G. Reaganprevisualisation artist
Matt Robbinslocal greensperson: Hawaii
Josh Rothprops
Beth A. Rubinoset decorator: Connecticut
James Sadekconstruction coordinator: Connecticut
Ernest M. Sanchezlead person: Hawaii
Skylar Schmidtset dresser
Nathan Schroederillustrator
Clint Schultzgraphic designer
Steve Sicklegreensman: Hawaii
Andrew Smithdraper: Hawaii
Andrew Smithdrapery foreperson
Brett C. Smithlead person: Hawaii
Bill Taliaferroset designer
Miles Tevesillustrator
Dan Tindellprevisualisation artist
Adam Trachtmanart department artist
Jesse Verettelabor foreperson: Hawaii
Daryl Vierraprops: Hawaii
Richard Walkerset dresser: Hawaii
Alyssa Winterset decorator: Connecticut
Dean Wolcottassistant art director
Lance Cheathamset dresser
Nicole Eldredge
David Jamessculptor
Gareth J. Jensenprops
Ty Jones Jr.set dresser
Greg Knappconstruction medic
Steven Ladishset dresser
Ross La Terraset dresser: Connecticut
Kimberly Merlinset decoration buyer
Marcus Miglioregrip: art department
Timothy Oakleyprop fabricator: Hawaii
Timothy Oakleyset graphics: Hawaii
Nashon Petrushkinset dresser
Roger Pratergreens foreman
Dennis Richardsoncarpenter
Liza Rudolphset decoration buyer
Cale Wilbanksassistant to production designer
Chris Windishgreensman
Nicole Zaksset dresser
Sound Department
Bryan Arenasconsultant: dolby sound
Chris Barrondigital transferer
Timothy R. Boyce Jr.cable person: Connecticut
Jeanette Browningadr recordist: Disney Studios
Tim Burbydigital editorial services
Ben Burttsound designer
Ben Burttsupervising sound editor
Benjamin A. Burttapprentice sound editor
Kyrsten Mate Comogliosound effects editor
Blake R. Cornettsound recordist
John Countrymandigital transferer
Luke Dunn Gielmudafoley supervisor
Sean Englandfoley recordist
Kim Foscatoassistant dialogue editor
Kirk Francissound mixer: second unit
Ivan Fritzdigital editorial services
Pascal Garneaufoley editor
Peter Gleavesadr mixer
Jonathan Greberdigital transferer
Dan Guachioneboom operator: Connecticut
Craig Heathsound recordist
Edward J. Hernandezadr engineer: Disney Studios
Edward J. Hernandezadr recordist: Disney Studios
Ellen Heuerfoley artist
David Hunterdigital editorial services
Richard Hymnssupervising sound editor
Robert Jacksonboom operator
Ron Judkinssound mixer
Doc Kaneadr recordist: Disney Studios
Tom Lalleyre-recording engineer
Marilyn McCoppenadr editor
Marilyn McCoppendialogue editor
Stuart McCowanadr editor
Shannon Millssound effects editor
Peggy Namescable person
Andy Nelsonsound re-recording mixer
Timothy Nielsensound effects editor
Frank Rinellafoley mixer
Christopher Scarabosioadditional sound designer
Christopher Scarabosiosound re-recording mixer
Jurgen Scharpfsound mix technician
Dee Selbyfirst assistant sound editor
Clint Smithsound recordist
Greg Steeleadr recordist: Todd AO West
Ewa Sztompkeadr editor
Ewa Sztompkedialogue editor
Addison Teaguesound effects editor
Dennie Thorpefoley artist
Jana Vance
Matthew Woodsound database tools
Gwendolyn Yates Whittleadr supervisor
Greg Zimmermanadr recordist: Todd AO West
Caroline Cannizzarofoley recordist
Jessica Lemes da Silva
Special Effects by
Lauren Abramsminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Richard Alonzokey artist: Stan Winston Studio
Roy Augensteinspecial effects technician
Carol Baumanminiatures and special effects: Kerner Optical
Gabriel Benavidezspecial effects technician
Kevin Bowers
Jason Brackettminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Conrad V. Brink Jr.special effects supervisor: Connecticut
Greg Bryantspecial effects technician
Tamara Carlsonspecial effects technician: Stan Winston Studio
Chris Cheathammold shop: Stan Winston Studio
John Cherevkakey artist: Stan Winston Studio
Richard Clotminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Robbie Clot
Tom Cloutier
Javier Contrerasmold shop: Stan Winston Studio
Eric Cookspecial effects technician
Charles Cooley
Michael Cordell
Cory Czekajmold shop: Stan Winston Studio
Nick D’Abolead model maker: Kerner Optical
Lenny Dalrymplespecial effects technician
Sam Dean
Bernie Demolskiminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Mike Derryspecial effects technician
Lou Diazmold shop: Stan Winston Studio
Bruce Allan Donnellanspecial effects foreperson
Michael Duenasspecial effects technician
Roderic ’Mick’ Duff
John Eblanminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Mike Edmonsonspecial effects foreperson: second unit
Robert M. Edwardsminiatures and special effects crew: Kerner Optical
David Elandspecial effects foreperson
Steven Carlton Fickespecial effects technician
Cari Finkenmold shop: Stan Winston Studio
Damian Fishermold shop
John Flemingspecial effects technician
Leo Garzaminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Daniel Gilmorespecial effects technician
Nelson Hallminiatures and special effects: Kerner Optical
Neal Halter
Dan Hauck
Trevor Hensleykey artist: Stan Winston Studio
Geoff Heronspecial effects supervisor: Kerner Optical
Matt Heronminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Anthony Ray Herreraspecial effects technician
Clark Higginsminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Robert Hill
Ray Hoffmanspecial effects technician
Michael Holland
Sean Houseminiatures and special effects: Kerner Optical
Peggy Hrastarminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Darnell Isommold shop: Stan Winston Studio
Clark Jamesspecial effects technician
Todd Jensenspecial effects foreperson
Brad Jerrellminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Mike Jobeminiatures and special effects: Kerner Optical
Robert Andrew Johnsonspecial effects digital set designer
W. Douglas Jones Jr.miniatures and special effects crew: Kerner Optical
Anthony Juliospecial effects technician
Jeff Khachadoorian
Alan Kiriuspecial effects powder person: Hawaii
Jeffrey Knottspecial effects technician
Joe Love
Lindsay MacGowankey artist: Stan Winston Studio
Shane Mahan
Mike Manzel
Al Marangonispecial effects technician
Keith Marboryspecial effects mold shop
David Arthur Martenspecial effects technician
Fernando Massiel
Jason Matthewskey artist: Stan Winston Studio
William P. McGinleyspecial effects technician
David Mesloh
Joel Mitchellspecial effects foreperson
Brad Mooreminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Spencer Mulcahy
Ben Nichols
Jeff Oggspecial effects technician
Robert L. Olmsteadspecial effects foreman
Michael Ornelazkey artist: Stan Winston Studio
Oscar Oronaspecial effects technician
Joey Oroscokey artist: Stan Winston Studio
Tom Pahkspecial effects foreman
Robert Ramsdellkey artist: Stan Winston Studio
Jeff Randspecial effects technician
Chuck Rayminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Gintar Repeckaspecial effects foreperson
Michael Rifkinspecial effects technician
Martin Rosenbergspecial effects director of photography: Kerner Optical
John Rosengranteffects supervisor: Stan Winston Studio
Paul Sabourinspecial effects technician
Anthony Salvaggioadditional special effects technician: Hawaii
Gretchen Scharfenbergminiatures and special effects: Kerner Optical
Russell Souza
Bodin Sterbamold shop: Stan Winston Studio
Ian Stevenson
Scott Stoddardkey artist: Stan Winston Studio
Frank Strzalkowskiminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Christopher A. Suarezspecial effects technician
Daniel Sudickspecial effects coordinator
Keith Suzukispecial effects technician
Frank W. Tarantinospecial effects foreman: Kerner Optical
Clark Templemanspecial effects technician
Alyssa Tschannmold shop: Stan Winston Studio
Trevor Tuttleminiatures and special effects crew: Kerner Optical
Durk Tyndalladditional special effects technician: Hawaii
Danny Wagnerminiatures and special effects: Kerner Optical
Mark Walas
Jerry Wiskerson
Gary Yeespecial effects mold shop
Thomas Zellspecial effects technician
Ryan Banfieldmold maker: Stan Winston Studio
Todd D’Amariominiature model maker / kerner optical
Todd Fellowsminiatures and special effects: Kerner Optical
Joe Heffernanspecial effects technician
J. Anthony Kosarspecial effects intern: Stan Winston Studio
Sara R. Morrisspecial effects purchaser
Gregory Nicoterospecial effects makeup
Visual Effects by
Alia Aghadigital artist: ILM
Jon Alexanderlead digital artist: ILM
Christian Alzmannvisual effects art director
Christopher Anthonydigital artist: ILM
Stephen Aplindigital artist
Lori Arnoldplate production manager
Joel Arondigital artist: ILM
Trang Bach
Lance Baetkeydigital paint/roto supervisor
Michael Balogcreature technical director: ILM
Leigh Barbierdigital modeler and simulator: ILM
Brian Barlettaniassociate production manager: ILM
Michael Bauerdigital artist: ILM
Daniel Bayona
Chris Bayz
Vicki Becksenior staff: ILM
Jeffrey Benedictdigital artist: ILM
Terran Benvenisteproduction assistant: ILM
Kim Biancoproduction & technical support: ILM
Jason Bidwellpaint artist
Jason Billingtondigital artist: ILM
Sean Bittingerproduction & technical support: ILM
Duncan Blackmanlead digital artist: ILM
Richard Bluffdigital matte supervisor: ILM
Stella Boghdigital artist: ILM
Jean Boltedigital modeler and simulator: ILM
Mathieu Boucherdigital artist: ILM
Chris Bowersprevisualization artist
Lynwen Brennansenior staff: ILM
Chantell Browntechnical assistant
Matt Brumitdigital artist: ILM
Jacob Buckdigital models and simulations
Chrysta Marie Burtonvisual effects production and technical support
Michaela Calanchinidigital artist
Geoff Campbelldigital modeler and simulator: ILM
Huey Carrollroto/paint artist
Lanny Cermakdigital artist: ILM
Kien Geay Chandigital effects: ILM
Edward Chaplindigital artist
Amelia Chenowethdigital artist: ILM
Leila Chesloff
Peter Chesloff
Ian Chrissvisual effects best boy: Kerner Optical
Paul Churchilldigital artist: ILM
Patrick Clanceydigital opticals
Brian Clarkdigital modeler and simulator: ILM
Grady Coferdigital artist: ILM
Michael Comfortpre-visualization artist
Pat Conranlead digital artist: ILM
Dennis Cooperproduction & technical support: ILM
Jay Coopercompositing supervisor: ILM
Karin Cooperdigital models and simulations: ILM
Stuart Crippsdigital compositor
Brice Criswellresearch and development: ILM
Etienne Daigledigital artist: ILM
Bradford deCaussindigital models and simulations: ILM
David Deuberdigital modeler and simulator: ILM
Eran Dinourdigital artist: ILM
Jeff Doranlead digital artist: ILM
Kalene Dunsmoordigital artist: ILM
Yannick ’Botex’ Dusseaultlead digital artist: ILM
C. Michael Eastonanimator
Selwyn Eddydigital artist: ILM
Chrissie Englandsenior staff: ILM
Raul Essigdigital artist: ILM
Dan Feinstein
Tom Fejes
Sebastian Feldman
Christine Felmanvisual effects coordinator
Aaron Fergusondigital modeler and simulator: ILM
Simon Fillatproduction & technical support: ILM
Brian Flynndigital artist: ILM
Dave Foglerdigital model supervisor: ILM
Chris Foremandigital artist: ILM
Tim Fortenberry
David Fuhrer
Warren Fuconcept artist
Joana Garridodigital artist: ILM
Bill George
Brian Gernandmodel/miniature supervisor: Kerner Optical
Maurizio Gigliolidigital modeler and simulator
Kevin Gillendigital artist: ILM
Michael Gleasonvisual effects editor
Jeremy Goldmandigital artist: ILM
Marissa Gomesproduction assistant: ILM
Maria Goodaledigital artist: ILM
Bridget Maria Goodmandigital modeler and simulator
David Gottliebdigital artist: ILM
Daniel D. Gregoireprevisualization supervisor
Bryant Terrell Griffindigital artist: ILM
Cameron Griffin
Branko Grujcic
Jean-Denis Haasanimator: ILM
Christian Haleydigital artist: ILM
Martin Halle
Michael J. Halstedlead digital artist: ILM
Éric Hameldigital artist: ILM
Craig Hammacklead TD supervisor
Tyler Hamdigital artist: ILM
David Hanks
John Hansenlead digital artist: ILM
Tim Harringtonanimator: ILM
Trevor Hazeldigital artist: ILM
Pablo Helmanvisual effects supervisor
Wendy Hendricksondigital artist: ILM
Neil Herzinger
Kela Hicks
Shawn Hillier
Darin Hiltondigital matte artist: ILM
Sherry Hitchdigital artist: ILM
Robert Hoffmeistersequence supervisor: ILM
zain homerdigital artist: ILM
Jung Seung Hongdigital model supervisor: ILM
Yap Honwuidigital artist: ILM
Ryan Hopkinslead digital artist: ILM
Stephanie Hornishvisual effects producer
Christopher Horvathdigital artist: ILM
Jen Howard
Jill E. Hughesproduction manager: ILM
Peg Hunterdigital artist: ILM
Paul Huston
Polly Ing
Cyrus Jamlead digital artist: ILM
Patrick Jarvisdigital paint/rotoscope supervisor: ILM
Ryan Jonesdigital artist: ILM
Zoran Kacic-Alesicresearch and development: ILM
Shawn Kellyanimator: ILM
Greg Killmasterdigital modeler and simulator
Katrin Klaiberdigital artist: ILM
Drew Klausnerdigital artist: ILM
Susan Klausner
Robert Kosaidigital modeler and simulator: ILM
Marshall Richard Krasserassociate visual effects supervisor: ILM
Carrie Kregerproduction & technical support
Ondrej Kubicekdigital artist: ILM
François Lambertsequence supervisor: ILM
Hayden Landistechnical director supervisor: ILM
Jean-Claude Langerdigital modeler and simulator: ILM
Kimberly Lashbrooklead digital artist: ILM
Kelvin Laudigital modeler and simulator: ILM
Asier Lavinadigital matte artist: ILM
SeungHun Leecreature technical director: ILM
SungHun Leecreature technical director
John LeGrandedigital artist: ILM
John M. Levin
Janet Lewinvisual effects executive producer: ILM
Letia Lewisprevisualization artist
Luke Longindigital artist: ILM
Jason Lopessenior systems engineer: stan winston studio
Somasundram L.roto artist
Valy Lungocciadigital effects artist
Michael Lynchlead model maker: Kerner Optical
Jennifer MacKenziedigital artist: ILM
Sean MacKenziedigital compositing supervisor: ILM
Brian Magnerprevisualization artist
Dev Mannemeladigital artist: ILM
Mark Marcinproduction & technical support: ILM
Patrik Marekdigital artist: ILM
Tia L. Marshalllead digital artist: ILM
Kevin Martelanimator: ILM
Marcel Martinezdigital artist: ILM
Ryan Martin
Kevin May
Scott Maydigital modeler and simulator: ILM
Ryan A. McCoyprevisualization artist
Will McCoydigital artist: ILM
Alexandre Ménardprevisualization artist
David Menysupervising technical director
Jim Miltonproduction & technical support: ILM
Curt I. Miyashirosenior staff: ILM
Jack Mongovandigital artist: ILM
Carlos Monzon
Erik Morgansenanimator: ILM
Kaz Moriproduction & technical support: ILM
David Manos Morrisdigital artist: ILM
Katie Morris
Timothy Mueller
Elona Mushatechnical assistant: ILM
David Nakabayashiconcept artist: ILM
Giovanni Nakpildigital modeler and simulator: ILM
Marla Newalldigital artist: ILM
Brett Northcuttlead digital artist: ILM
Ben O’Briensequence supervisor: ILM
Erin D. O’Connorassociate production manager: ILM
Rick O’Connorlead digital artist: ILM
Kaori Oginolead digital artist
James Oraradigital modeler and simulator: ILM
Khatsho John Orfalilead digital artist
Saro Orfalidigital artist: ILM
David Owenvisual effects production and technical support
Erik Pampelproduction and technical support
Thaddeus Parkinsondigital artist: ILM
S. Scott Parrishdigital modeler and simulator: ILM
Nikita Patelproduction & technical support
Daniel Pearsonlead digital artist: ILM
Miles Perkinssenior staff: ILM
Frank Losasso Pettersondigital modeler and simulator: ILM
Phil Phamdigital artist: ILM
Justin Potterdigital effects: ILM
Bruce Powelldigital artist: ILM
Pedro Pozo
Sébastien Quessy
James Randellproduction & technical support: ILM
Steve Rawlinsanimation supervisor: ILM
Clint G. Reaganpre-visualization lead
Jay Rennieanimator: ILM
Kevin Reuterlead digital artist: ILM
Spencer Reynoldsdigital modeler and simulator
Megan Ribledigital artist: ILM
Jeanne Richproduction & technical support: ILM
Michael Richdigital artist: ILM
Anthony Rispoli
Shaikh Rizwanpaint and roto
Elsa Rodriguezdigital artist: ILM
Amanda Ronai-Dahle
Jason Rosson
Ian Sachsresearch and development: ILM
Barry Safleydigital artist: ILM
Jeff Saltzman
Mike Sandersdigital modeler and simulator: ILM
Steve Sauerslead digital artist: ILM
Philip Schneiderresearch and development: ILM
Ben Schoentitle designer
Misty Seguradigital artist: ILM
Jerry Sells
Nelson Sepulveda
Cheng Pei Shanproduction & technical support: ILM
Paul Sharpedigital artist: ILM
Kirk Shimano
Mark Siegeldigital modeler and simulator: ILM
John Sigurdsonlead digital artist: ILM
Ken Sjogrendigital artist: ILM
Jason H. Snelllayout supervisor: ILM
Jim Soukuplayout artist
Joe Woodward Stevensoncreature effects
Sam Stewartdigital artist: ILM
Michelle Stockproduction & technical support: ILM
David Sullivandigital artist: ILM
Steve Sullivansenior staff: ILM
Nigel Sumnerlead digital artist: ILM
Andre Suryadigital artist
Alex Suterresearch and development
Doug Suttondigital artist: ILM
Henri Tandigitl modeler and simulator: ILM
Masahiko Tanidigital artist: ILM
Stephanie Taubert
Chad Taylor
Dale Taylorassociate production manager: ILM
Renita Taylordigital modeler and simulator: ILM
Huai Yuan Tehdigital artist: ILM
Johan Thorngren
Meghan Thornton
Dan Tindellprevisualization artist
Alan Travisdigital artist: ILM
Alex Tropiec Jr.
Adrian Tsaodigital effects: ILM
Chi Chung Tsedigital artist: ILM
Chi Chung Tsedigital modeler and simulator: ILM
Melissa Tsengdigital artist: ILM
Doug Tubach
Kate Turner
Yusei Uesugi
Lee Uren
Todd Vaziri
Marci Velandovisual effects production and technical support
Eric Voegelsdigital artist: ILM
Tim Waddyanimator: ILM
Steve Waltonviewpaint supervisor: ILM
Brandon Warnerdigital artist: ILM
Harold Weeddigital modeler and simulator: ILM
David Weitzberglead digital artist: ILM
David Weitzbergsequence supervisor: ILM
Dan Wheatondigital artist: ILM
John Whisnant
Jeff Whitedigital production supervisor: ILM
Ryan Wiederkehrassociate production manager
Barry Williamslead digital artist: ILM
Ronnie E. Williams Jr.
Ciaran Willsresearch and development: ILM
Eric Wongcreature supervisor: ILM
Eric Wongsimulation supervisor: ILM
Jeff Wozniaklead digital artist: ILM
Robert Yamamotopost effects guy
David Yeeconcept artist
Mark Youngrendigital artist: ILM
Scott Younkinlead digital artist: ILM
Heidi Zabitdigital artist: ILM
Anna Biesmodelmaker
Xavier Bourquedigital compositor: ILM
Shane Cookcompositor: CIS Hollywood
Tim Gibbonsdigital compositor
Giles Hancockdigital matte artist: ILM
Michael Honradadigital artist: ILM
Justin Kosnikowskidigital compositor
Mathew Krentzdigital compositor: ILM
Ronald Malletresearch and development: ILM
Thomas Mathaidata manager
Michelle Mottadigital paint & rotoscope artist
Maggie Ohdigital artist: ILM
Edward Quinterodigital matte artist
Jessica Rieweproduction and technical support
Patrick J. Rodriguezprevisualization researcher
Laurent Spillemaeckerdigital compositor
John Stewartlead compositor: Asylum
Stunts
Don Abbatiellostunt performer
Wade Allenstunts
Greg Anthony
Jonathan Arthur
Dean Bailey
Matt Baker
Amber Beckman
Nicola Berwickstunt double
Jon Braverstunts
Dan Brown
Richard Bucherstunt double
Jared Burkestunts
Kevin Patrick Burke
Keith Campbell
Steve Chang
Lauro Chartrandstunt performer
Arnold Chonstunts
Tom Cohan
Gary Connerystunt double
Ben Cookestunt fight coordinator
Clay Cullenstunts
Phil Culotta
Vince Cupone
Chris Danielsutility stunts
Jeffrey J. Dashnawstunts
Jeff De Jarlarstunts
Kevin Derr
Jacob Dewitt
Holland Diaz
Gary Dionne
John Dixon
Danny Downey
Shauna Dugginsstunt double
Jeremy Dunnstunt performer
Thomas DuPontsword trainer
Andy Dylanstunts
Wade Eastwood
Katie Eischen
Timothy Eulich
Ian Eyre
Mark Fichera
Stephanie Finochio
Eddie Fiola
Colin Follenweiderstunt double
Louie Francostunts
Aja Frarystunt performer
Jeremy Frystunts
Adam Fullilovestunt player
Jeff Galpinstunts
Justin Gant
Shane Geraghty
Charles Grisham
Ted Grossman
Gabriel Hansenutility stunts
Randy Hayniestunts
Chad Hessler
Ken Hurststunt player
Brett A. Jonesstunts
Mike Justusstunt double
Oliver Sven Kaponenstunts
Dennis Keiffer
Andrew Kenyon
Bret Kieneutility stunts
David Kildestunts
Adam Kirleyassistant stunt coordinator
Pete Kleinstunts
Brian Knutson
Chris LaCentrautility stunts
Bill Leamanstunt double
Drew Learystunts
Lane Leavittstunt rigger
Don Leestunts
Billy D. Lucas
Samantha MacIvor
Chuck Maldonado
Paul Marini
Rob Mars
Anthony Martins
Mike Massastunt double
Tina Mckissickstunts
David McSweeney
Derek Mears
Jeff Medeirosstunt driver
Rhys Millenstunts
Lee Morrisonstunt double
Mark Norbystunts
Casey O’Neillstunt double: Shia LaBeouf
Christian Oviedostunts
Allan Padelford
Jim Palmer
Monte Rex Perlin
Naomi Peters
Krister Peterson
Christopher Place
Thomas Place
Gary Powellstunt coordinator
Darrin Prescottstunt coordinator: second unit
Mark Raynerstunts
Carl Rice
Kenny Richards
Kevin Rogers
Luci Romberg
Mark Rounthwaiteassistant stunt coordinator
Tracey Ruggierostunts
Rich Rutherfordstunt driver
Diz Sharpestunt double
Diz Sharpestunt rigging coordinator
Paul E. Shortstunt double
Craig Silvastunts
Gunter Simon
Gary Ray Stearns
David St. Pierrestunt performer: greaser
Melissa R. Stubbsstunt double
Kym Stysstunt performer
Nicole Surelsstunt double
Douglas Taitstunts
Steve Terada
Bryan Thompson
Trampas Thompson
Jennifer Torriero
Tim Trella
Mark Vanselow
Aaron Vexler
Anthony Vincent
Tyler Vogt
Gary J. Waytonstunt double
Webster P. Whinery Jr.stunts
Bryan Farrell Wilsonstunt performer
Stuart F. Wilsonstunts
Danny Wynands
Pat Bantastunt double: Harrison Ford
Thomas DuPont
Ian Eyrestunt double: Igor Jijikine
Roberto Gutierrezstunt performer
Zach Hudsonutility stunts
Ralf Kochstunt rigger
Shawn Lanestunt performer
Dino Mucciostunt driver
Victor Paguiastunts
David Sepúlvedastunt performer
Ryan Shibley
Camera and Electrical Department
Robert W. Adamsfirst company grip: second unit
Greg Addisonrigging gaffer: Connecticut
Robert Allen Jr.electrician
Bill Almeidaassistant chief lighting technician: Connecticut
Robert Andersonsecond company rigging grip
Danny Aultrigging electric gang boss
Paul C. Babincamera operator: ”b” camera, second unit
James Barrettrigging electrician
Fernando Barriosrigging grip
Craig Bauercamera loader: second unit
Robert Baumgartnerchief lighting technician: second unit
George Billinger IIIsteadicam operator
Luciano Blottavideo assist technician
Marek Bojszaelectrician
Ryan Bradleygrip
Richard J. Brockcamera operator: ”c” camera: second unit
A. Anthony Cappellofirst assistant camera: ”b” camera
David M. Carrsecond company grip: Connecticut
Carlos Andre Chagashot head technician: aerial unit
Patrick Cousinsgenny operator: connecticut
John Criminslighting console programmer
Alex Cruzsecond company rigging grip: Hawaii
Breno Cunhacamera assistant: aerial unit
Flavio S. Da Silvasecond company grip: aerial unit
Larhn Davittgrip
David Devlinchief lighting technician
William DiCensoRF technician
Dashevsky Dimitriadditional second assistant camera: ”b” camera
Dashevsky Dimitriassistant camera
Rick Drapkinsecond unit
Mitch Dubincamera operator
Kevin Erbfirst company rigging grip
Kevin Flynnfirst company rigging grip: Connecticut
Jamie Frantagrip
Steven Frohardtsecond company grip: second unit
Yuriy Fukscamera technician: SpaceCam, aerial unit
Jake Funkgrip
Damiano Fusca
Michael Gallartchief lighting technician: Connecticut
Dennis Geraghtycamera production assistant
Peter Geraghtysecond assistant photographer
Mark Gilmersecond assistant camera: second unit
Daniel C. Goldcamera operator: ”b” camera, second unit
Daniel C. Goldcamera operator: second unit
Seth Greenwaldgrip
Andrew Greveelectrician: stunt unit
Luz Guerracamera assistant: aerial unit
Kim Guthriecamera operator: ”c” camera, second unit
Miles Gutkingrip
Jason Harbangerlibra head technician: second unit
Paul Hazardassistant chief rigging electrician
Scott Hoffmanfirst assistant camera: aerial unit
James J. Hughesgrip
Philip J. Jaffefirst assistant photographer
David Jamesstill photographer
Simon Jayescamera operator: second unit
Loren Johnsonset lighting technician
Yuka Kadonofilm loader
Renee Kayonadditional lighting console programmer
Bill Kennedygrip
Chris Kilduffsecond company grip: Connecticut
Alex Klabukovfirst company grip: second unit
Jim Kwiatkowskifirst company grip
Nikki LeBlancrigging technician
Eric Leighbest boy rigging electrician
Charles Lenzfirst company grip: second unit
Damon Liebowitzelectrician
Brian Lukaschief rigging electrician
Brendon Malonefirst company grip: Connecticut
John Mangdolly grip
Flavio Martínez Labianodirector of photography: second unit
Dan McMahonelectrician
Mark Melechief rigging technician
Chris Milaniassistant chief lighting technician: second unit
David Jaxx Nagrorigging grip
Richard Nasworthydolly grip: second unit
Steven T. Nolanlibra head technician: second unit
David O’Briensecond assistant camera
Steve O’Hallearngrip
Travis Panarisielectrician
Ray Patricksuper technocrane operator
Earl Perquesecond company grip
Tom Pratefirst company grip: Connecticut
Chris Primerorigging electric
Bradford Ralstonvideo assist operator
Scott Rathnerfirst assistant camera: ”b” camera, second unit
Jim Richardschief lighting technician: Connecticut
Larry J. Richardsonassistant chief lighting technician
Steve Robertsondolly grip: second unit
Jon W. Rosenbloomgrip
Jesse Rothsecond assistant camera: ”b” camera, second unit
Jerry Sandagerfirst company rigging grip: Hawaii
Chris Scarafiledolly grip
Ralph Scherer
David Schmalzvideo assist: second unit
Robert Settlemiresecond assistant camera: aerial unit
David Sireika Jr.dolly grip: second unit
John Skotchdopolecamera operator: ”c” camera, second unit
Sean Smithlighting technician
Reed Smootdirector of photography: aerial unit
Mark Spathfirst assistant camera
Mary F. Stankiewiczassistant camera
Don Steinbergfirst assistant camera: second unit
Jeff Stewartcamera loader
Allen Stillmankey construction electric: Connecticut
Bruce W. Talamonstill photographer: second unit
Jeff Therieaugrip
Paul Toomeysecond assistant camera: ”b” camera
Paul Toomeysecond assistant photographer
Nilo Vitalcrane grip: aerial unit
Christopher Warrenassistant chief rigging electrician
Steve Wolfesecond assistant camera: ”c” camera, second unit
Aaron G. Yorklibra head technician: second unit
Travis Zariwnygrip
Rashad Clinton
Alfredo Denila
Irek Hartowiczdirector of photography: second unit
Jaime Heintzrigging grip
Dave Samuellighting technician
Maxwell Thorpegrip
Cody West
Dan Williams
Animation Department
Scott Pattoncharacter designer
Sylvain Doreauconsultant: previz
Casting Department
Tracy Dixonbackground casting
Billy Dowdbackground casting: connecticut
Barbara Harrisvoice casting
Mona Slomskycasting assistant
Tannis Vallelycasting associate
Joseph Hicksextras casting
David Kramer
Costume and Wardrobe Department
Pilar Agoyocostumer: New Mexico
Linda Booher-Ciarimbolispecialty costume keyperson
Pablo Borgescostumer
David Butlerset costumer
Mickey Carletoncostume supervisor: New Haven
Leoisick Castrocostumer
Matt Chasemilitary costumer
Jenny Eaganassociate costume designer
Emily Eggecostumer: New Mexico
David Fernandezcostumer: Hawaii
Ann Foleyassistant costume designer
Elizabeth Frankset costumer
Chic Gennarellikey costumer
Staci Greenbaumcostume production assistant: New Haven
Delia Hausercostumer
Christine Hawes
Linda Henriksonkey costumer
Mary C. Lanecostume supervisor: second unit
Corrine Larsoncostumer
Donna Maloneycostume supervisor: New Haven
Robert M. Moorecostumer: Mr. Ford
Bob Morgancostume supervisor
Jennifer Nunezcostumer
Donna O’Nealcostumer: Ms. Blanchett
Bernie Pollackcostume designer: Mr. Ford
Kelly Porterset costumer
Cheri Reedcostumer
Toni Kehaulani Reedcostumer: second unit
Rebeka L. Robertshead ager and dyer
Amy Rothassistant costume designer: Connecticut
Claire Sandrincostumer: New Mexico
Ivory Stantonager/dyer
Jack Taggart
Michael Welchset costumer
Tricia Yoo
Michael Autiericostume production assistant: New Haven
Timothy A. Wonsikcostumer
Editorial Department
Gary Burrittnegative cutter
Stephen Byrneassistant digital intermediate producer
Brett Carrollassistant editor
Patrick Craneassociate editor
Mike Cuevasassistant editor
Michelle Exarhospost-production coordinator
Mark Gillardassistant editor
Terry Haggarcolor timer
Yvan Lucascolorist: Efilm
Michael Pedrazaapprentice editor
Christian Prejzadigital intermediate producer: Efilm
Tom Reiserdigital intermediate colorist: Efilm
Lisa Tutunjiandigital intermediate editor
Michael T. Wilsonassistant editor
Julie Kahn Zunderapprentice editor
Music Department
Ramiro Belgardtmusic editor
Richard Bernardmusician: balalaika
Richard Bernardsideline musician contractor
Richard Bernardspecial musical arrangements
Sandy DeCrescentmusic contractor
Edward Karamorchestrator
Shawn Murphyscoring mixer
Conrad Popeorchestrator
Peter Rottermusic contractor
Andrew Shulmanmusician
Sally Stevensvocal contractor
John Williamsconductor
Transportation Department
Noam Amramdriver: cast
Irish Barbertransportation coordinator: Hawaii
Ted Bassoproduction van driver operator
Alex E. Burnstransportation
Kim BurnsDOT
Flavio Chavestransportation coordinator: aerial unit
Audrey A. Conradtransportation office coordinator
Paulie DiCoccodriver: Harrison Ford
Glen Enzentransportation coordinator: second unit
Jay Fultondriver
Robert Garcia Jr.transportation captain: New Mexico
Brent Godekpicture car assistant
Robert Griffon Jr.picture car coordinator
Maxwell R. Johnson IItransportation captain
Myles Kawakamitransportation captain: Hawaii
Justin Kellmotorcycle coordinator
Graham Kellyaction vehicle coordinator
A.J. Mink Jr.driver
Sean C. Ryan
Dennis Salomonetransportation captain: Connecticut
David Suatransportation co-captain: Hawaii
Tommy Tancharoentransportation coordinator
Claude Alan Thompsontransportation captain: second unit
Anthony Jamal Wadedriver: Mr. Spielberg
Tom Whelpeytransportation captain
Thomas Whepley
John ’Detroit’ Whitedriver
Dean Winton
Kevin R. Woodtransportation co-captain: Connecticut
Tim Woodspicture car coordinator
Other crew
Wayne Adamsproject manager: Efilm
Gregory Thomas Aliaproduction assistant
Robert Allenmedic
Betsy Altonproduction coordinator: connecticut
Alfred Amarkanianinformation technology specialist
Anthony Ambrosinoproduction assistant
James Austinengineering services
Jacqui Bakerproduction assistant
Colin Bannonlocation production assistant
David Bantlystand-in
Cassandra Barbourrights and clearances
Lynn Bartschlegal counsel: Lucasfilm
Eric Battinproduction assistant
Jane Bayexecutive assistant: Mr. Lucas
Samantha Beckerassistant: Mr. Spielberg
Brendon Belladditional production assistant
James Benedettolocation assistant
Tommy Bernardassistant to cast
Matthew Bernsteinlocation assistant
Ryan Bevilacquaproduction assistant
Dean Bitterstand-in
John Blairaccounting assistant
Lindsey Jayne Boydproduction assistant
Mike Broadymedic: Hawaii
Amanda Brynproduction staff
David Buehrleproduction assistant
Joshua Carver
Jazmin Castilloproduction assistant: aerial unit
Frank Cattanoassistant location manager
Flor de Maria Chahuaadr voice group
Nick Chamberlinlocation production assistant
Gloria Chenaccounting clerk
Jason T. Clarkproduction assistant
Kevin Collinstechnical advisor: military
Amy Comstocklocation accountant: Connecticut
Ashley Conwaymedic: Hawaii
Peter Costellikey assistant location manager
Brian James Coteaccounting assistant
Barry Curtisproduction assistant
Chris Davis
Anthony De Longiswhip trainer
Julio Luiz De Olivieraaccountant: aerial unit
Tony Didio Jr.armorer
Jo Donaldsonresearcher
Lindsay Doughertyproduction assistant
Doc Duhamewhip trainer
Edwin Dunkleyvideo services
Thomas DuPontsword master
Jennifer Eddyassistant: Mr. Bradley
Zachary Eglintonproduction assistant
Eric R. Evansadditional set production assistant: second unit
Mike Fantasiasupervising location manager
Brent Felixproduction assistant
Rich Fellegaramedic: Connecticut
Perri Fichtnerassistant location manager
Ritchie Steven Filippiproduction assistant
Damiano Fuscaproduction assistant: second unit
Matthew J. Gannon
Destin E. Gautieraccounting clerk
Dennis Geraghtyproduction assistant: second unit
Wendy Goldfisherpayroll accountant
René Gonzálezamblin projectionist
Tracy Graysonassistant: Mr. Stewart
Dow Griffithlocation manager: aerial unit
Justin Grizzoffiproduction assistant: Mr. Spielberg
Zach Grossmanproduction assistant
Thomas L. Gundersonhead animal trainer
Doug Gunnproduction assistant
Christopher Hall
Chris Hall
Justin Hamannasset manager: Lucasfilm
J. Hannaproduction assistant
Karen A. Harrisassistant office production coordinator
Patricia Hastiestand-in
Crystal Hawkinsproduction controller
Josh Hayniehead of production: Efilm
Pablo Helmanaerial unit director
Lauren Hendersonproduction assistant
Lea Hermanlocation production assistant
Rebecca Hilliardproduction coordinator: New Mexico
Ryan Hintzsecond assistant accountant
Aimee Holmbergproduction assistant: new haven
Pedro Honessproduction assistant
Craig Hoskingaerial coordinator
Ryan Hoskinghelicopter ground controller
Jim Ivymedic
Andrew Jablonskiaccountant: second unit
Annie Jablonskitravel coordinator
Chiabella Jamespublicity assistant
Dave S. Jelincraft service: second unit
Quanita Johnsonproduction assistant
Ellsworth Kaohicraft service: Hawaii
Steve Karnesarmorer: second unit
Jemma Kearneyassistant: Ms. Blanchett
John Michael Kehoeproduction staff
Laura Kellystand-in
Connie Kennedyassistant location manager
Heather Kilnessset medic
Nathan Kimballproduction assistant: second unit
Elyse Klaitsassociate: Ms. Kennedy
Beau Klineproduction assistant: uncredited
Matti Klutzproduction assistant
Scott Koche
Danika Kohlerproduction coordinator
David O. Krupnickmedic
Christian Labartaproduction assistant: Los Angeles
Mike Laneclient services
Angela Lapreteproduction coordinator: Hawaii
Jesse Laskyproduction secretary
Brian G. Laxkey medic
Art Leahrmedic: Hawaii
Candice LeClairesecond assistant accountant
Michael Levineclient services
Aaron Lee Lopezproduction assistant
Anthony Lote
Marie Loungranmedic: Connecticut
Jeremy Luenaproduction assistant
Leigh Maneyset production assistant: New Mexico
David Manzanareslocation manager: New Mexico
Tom Margiottalead stand in: New Haven CT.
David Ray Martinlocation manager: Connecticut
Isaiah Guyman Martin IVproduction secretary
Donny Martino Jr.assistant location manager
Gerald ’Matt’ Matthewscraft service: Hawaii
Brian Maynardarmorer: Hawaii
Vitor Lins E. Silva Mazzilliproduction assistant: aerial unit
Nicki McCainlocation accountant: Hawaii
Daniel Paul McCauleyproduction assistant
Rachel McDonald
Shane McGonnigal
Rachel McIntyre
Allison Meadowsset production assistant
Brandon J. Meadowsproduction assistant
Nolan B. Medranofirst assistant auditor
Anne Merrifieldassistant: Mr. Lucas
Nick Mestrundreacraft service
Stephen Meyerproduction assistant
Kevin Milesadditional set production assistant
Lauren Millerassistant: Mr. Marshall
Zamin Mirzaadditional production assistant: second unit
Tim Monichdialect coach: Ms. Blanchett
Steve Morrisengineering services
John Naclerioproduction secretary
Kristine Nadalproduction assistant
Joseph Nadeauproduction assistant: New Haven
Matt Neapolitanproduction assistant
Stephen Neelystand-in
Elizabeth Nyeassistant: Mr. Spielberg
David O’Dellmedic: second unit
William Allen Olsenproduction assistant
J.P. Ouelletteset production assistant: Connecticut
Carrie A. Oyerassistant production coordinator
Si Paciorekstand-in
Terry Lee Painovichcraft service
Erica Palayproduction assistant
Nicolas Pangborn
Nathan Parkerproduction assistant: Ms. Kennedy
Sarita Patelexecutive assistant: Mr. Lucas
Samantha Payneproduction assistant
Tim L. Pearsonpost-production accountant
Brian Peralezproduction assistant: second unit
Hilton Clay Pereslocation manager
A.V. Perkinsproduction assistant
Melani Petrushkin
Greg Pisarski
Eva Porterclient services
Ana Maria Quintanascript supervisor
Mary T. Radfordassistant: Mr. Marshall
Allan Rafaelset production assistant
Trudy Ramirezscript supervisor: second unit
Bea S. Rembeczkyassistant: Mr. Winstone
Benjamin J. Robertsassistant: Mr. Ford
Lori M. Robertsproduction accountant
Brett Robinsonproduction assistant
Buck P.B.D. Rodgers
Kathleen Rodriguez
Erin Rosesecond assistant accountant
Tiia Rowleyproduction assistant
Renee Russopost-production accountant
Marcelo San Martinlocation manager: aerial unit
Martin San Martinlocation manager: aerial unit
Jeff Schultzconfidentiality coordinator
Laura Sevierrights and clearances
Wayne T. Silvapayroll accountant
Corey Sklovspecial equipment coordinator
Ashley C. Smithassistant production coordinator: Hawaii
Brett P. Smithsecond assistant accountant
Sawyer Spielbergproduction assistant
Theo Spielberg
Robyn Stanleyresearcher: Lucasfilm
Devon Stinsonproduction assistant
Ryan Suffernbehind the scenes director of photography
Jules Sylvesteranimal wrangler
Trevor Tavaresproduction assistant
Jessica L. Therrien
John Torrijosvideo services
M. Ryan Traylorproduction assistant: second unit
Jodi Tripistock footage researcher
Julian Tylerassistant: producers
Stan Umamotopayroll accountant
Fredi Vasquezproduction assistant
Kenny Vasquezproduction assistant: second unit
Ayn Olivia Vaughanproduction assistant
Jill Vaupenassistant production coordinator: New Mexico
Jamie Vermilyeproduction assistant
Edward Voccola
Jason L. Whiteproduction assistant: Connecticut
Georgianna Whitleyproduction assistant
Lopez Williams
Sarah J. Williams
Carol Moen Wingresearcher: Lucasfilm
Deborah Wuligerunit publicist
Ryan Youngstaff set production assistant
Jerome Zelleassistant craft service
Jeremy Advocatshipping coordinator
Andre Alexsenextra
Kevin Blackset production assistant: second unit
Kevin Du Toitexecutive: Halon
Abby Eonlocation assistant
Jason Farrarassistant location manager: Connecticut
Paul Fischeradditional production assistant
Serena Rios Floresproduction secretary: Hawaii
Daryl Gilmoreproduction assistant
Kristin Gomezsecond assistant accountant
Dylan Highsmithproduction assistant
George Kitson
Hope Latimer
Dennis Loringpayroll accountant
Haile Mahmoudconfidentiality p.a.
Steve Marinconzproduction assistant
Steven Robbinsproduction assistant: Connecticut
Tommy SobelOn-set Asst: Ms. Kennedy
Scott L. Tregerstand-in: Harrison Ford, New Mexico
Thomas Verretteproduction assistant
Rebecca Whitefirst assistant accountant